kulhánek_bankovky

Autor českých bankovek bude mít výstavu v Galerii Kladenského zámku

Galerie Kladenského zámku představí společnou výstavu grafika a ilustrátora českých bankovek Oldřicha Kulhánka a sochaře Petera Nižňanského.

Od 30. října do 6. prosince se můžete zajít pokochat dílem Oldřicha Kulhánka (1940-2013) a Petera Nižňanského (1956). Oba umělci jsou na poli českého umění významnými osobnostmi. Oldřich Kulhánek svými propracovanými grafikami ozdobil české bankovky i poštovní známky. Grafika bankovek byla pro Kulhánka nemalou výzvou, neboť jejich podobu omezovala bezpečnostní specifika, která značně zmenšovala umělcův tvůrčí prostor.

„Každou bankovku provázel elaborát o deseti stránkách, kde bylo určeno v milimetrech, ve které části se má nacházet text, číslovka, skrytý znak, značka pro slepce atd. Zadání bylo naprosto detailní. Pro mě byla výzva v tom, abych dokázal při všech těchto omezeních udělat něco, co by vypadalo k světu.“ (Oldřich Kulhánek)

Roku 1973 byly Kulhánkovy grafické listy odsouzeny k likvidaci, nakonec je však sami soudci rozkradli.

Peter Nižňanský vystudoval SUPŠ v Bratislavě a následně pražské AVU. Své sochy tvoří především z bronzu a cínu, jeho náměty jsou obvykle filosoficko-symbolické s literárními a žánrovými přesahy.

Celou výstavu si můžete prohlédnout v Galerii Kladenského zámku, a to od úterý do neděle.

Odkaz:

Autor: Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + 11 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>